Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Tarihçe

2021

Elif, sürdürülebilirlik vizyonunu Dünya'ya tanıtıyor

 

Akıllı iş modeli sürdürülebilirliği teşvik eder. Bu nedenle, toplum, çevre ve insanlık için her zaman en iyiyi hedefleyen çözümler sunmaya devam ederken, mantramızı hedeflerimizive vizyonumuz karşılayacak şekilde “Yaşam için Sürdürülebilir Ambalaj” olarak genişlettik.

2020

Elif Sürdürülebilir Eko Çözümler ürün serisi 

 

Elif sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için daha çok geri dönüştürülmüş içerik, biyo-bazlı malzeme, yeşil PE ve %100 geri dönüştürülebilir HyPEr/PE laminat yapıları sunarak müşterilerimizle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Bu doğrultuda Elif, 2020 yılının son çeyreğinde Elif Sürdürülebilir Eko Çözümler ürün serisini piyasaya sundu.

2019

Elif Operasyonel Mükemmellik Projesi ELOX

 

Elif, sürdürülebilir büyüme stratejisi çerçevesinde yeni Operasyonel Mükemmellik sistemi ELOX'u hayata geçirdi. Proje, İŞ DEVAMLILIĞI, KALİTE, ESNEKLİK açısından müşteri değer önerisine hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Elif, bu üç ana başlıktan yola çıkarak yalın üretim ilkelerine giden yolu tayin etmektedir.

2018

Elif "AR-Ge Merkezi" Olmaya Hak Kazandı

Kuruluşundan bu yana Ar-Ge çalışmalarına ve teknoloji kazanımına büyük önem veren, yenilikçi ambalajları, sürekli güncellediği üretim teknolojileri ve Ar-Ge yatırımlarıyla adından sıkça söz ettiren Elif, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yaptığı sonucunda Ar-GE Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazandı.

2017

 ‘Elif Tanınmış Marka’

 

Elif, Türk Patent Enstitüsü tarafından, hedef kitlesinde yardım gerekmeden tanınması, belirli bir kalite standardı sağlaması, ülke genelinde herkes tarafından bilinmesi gibi birçok parametre değerlendirilerek ‘Tanınmış Marka’ statüsüne alındı.

2016

Elif kapasite yatırımına devam ediyor

Elif Mısır ve Türkiye fabrikalarında yaptığı yatırımlar ile 2015 ve 2016 yıllarında %30 kapasite artışı sağladı.

2015

Elif Mısır Fabrikası operasyona başladı

Elif’in 6 Ekim Kahire’deki son teknolojisi fabrikası 40.000 ton planlanan kapasite ile operasyona başladı.

 

Elif baskı yeteneğini ElifHybr hibrit baskı teknolojisine yatırım yaparak güçlendirdi.

2014

 Elif yeni vizyonunu Dünya’ya tanıttı:

“Yaşam için Ambalaj”“Daha mutlu, daha sağlıklı bir yaşam yaratmak için, ambalajlarımız, her gün tüm dünyada milyonlarca insana ulaşıyor.

Yaşamın her alanında insan için varız.

Bizim işimiz ‘Yaşam için Ambalaj’.”

 

Elif Holding

Ulaşılması hedeflenen hızlı büyüme ve gelişmeyi, daha uygun bir örgütleme ve daha kurumsal bir yapı altında gerçekleştirebilmek amacıyla Elif Holding A.Ş. kuruldu.

 

Elif ISO/IEC 27001 akreditasyonunu kazandı

ISO/IEC  27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi Standardı’nın 2013 versiyonunu Türkiye’de almaya hak kazanan ilk ambalaj firmalarından biri Elif oldu.

2013

 Elif İstanbul fabrikasına yeni yatırımlar

Elif ,  İstanbul’da bulunan örnek fabrikasında baskı ve kesim bölümlerinde yeni yatırımlar ile  kapasite  ve kapabilite arttırımı gerçekleştirdi.

 

Mısır yatırımı

Elif , Mısır'da gerçekleştirdiği anahtar taşı olan son teknoloji  fabrika yatırımı ile global varlığını resmileştirdi.

 

Tam Ölçekli SAP Entegrasyonu

Elif, mevcut kurumsal ve işletme kaynak planlama sistemlerini, SAP'nin tüm modüllerini kapsayan ilklerle dolu bir proje ile geliştirerek, sürdürülebilir büyümesini destekleyen stratejik bir projeye imza attı. 

2012

"Elif Plastik"ten "Elif"e

2012 yılında, Elif, marka adından "Plastik"i kaldırdı ve sadece "Elif" olarak kullanılmaya başlandı. Elif'in üçüncü kez yeniden yapılanmasından ve 40. yıl dönümünden önce "Elif Plastik" ten "Elif" e yapılan bu geçiş, Elif'in küresel dönüşümünü simgeleyen net bir açıklama olmuştur.

2010

Elif bir SEDEX üyesi oldu

Elif, 2010 yılında tüm dünyada 21.000 'den fazla üyesi olan SEDEX'in (Tedarikçi Etik Veri Değişimi) bir üyesi oldu. SEDEX'in bir üyesi olarak, Elif, düzenli aralıklarla SMETA'ya (SEDEX Üyeleri Etik Ticaret Denetimi) göre denetlenmekte, sürdürülebilirlik ve etik politikalarının kişisel gelişimini sağlamaktadır.

2008

Yeniden yapılanmanın üçüncü aşaması ve yeni logo

Elif, yeni logosu ve kurumsal vizyonu ile yeniden yapılanmanın üçüncü aşamasına başladı. Yeni logo, akıllı ambalaj, çeşitlilik ve esnekliğin yanı sıra yenilik ve kalitedeki devamlılığı Elif'in küresel ve kurumsal kültürü altında bir araya getirir.

2007

ISO 14001, OHSAS 18001 ve ISO 22000 Sertifikaları 

Elif, sürdürülebilir gelişmesine paralel olarak yeni sertifikalar kazanmaya devam etmektedir. 2007 yılında, Elif, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi sertifikalarını almaya hak kazandı.

2005

İkinci yeniden yapılanma aşaması

Elif tüm tesislerini yeni fabrikasında tek çatı altında topladıktan sonra, tüm fabrika işlemlerini birleştirerek ikinci yeniden yapılanma aşamasını başarıyla tamamlandı.

2004

Elif yeni ve dünya çapında önde gelen fabrikasını tanıttı

Elif, tüm tesislerini üç ayrı fabrikasından, 55.000 m2 kapalı alana sahip tek bir çatı altındaki 110,000 m2 lik yeni, son teknoloji ve özel üretilmiş fabrikasına taşıyarak, vizyoner yaklaşımını bir kez daha kanıtladı. Elif'in yeni fabrikası, yapı mimarisi, alt yapısı ve üretim ve ölçeklendirme alanındaki yüksek teknolojisiyle dünyanın en önemli üretim tesislerinden biri olarak gösterilmektedir.

1999

İlk dijital klişe teknolojisi

Elif, müşterilerine son teknoloji ve yüksek kaliteli çözümler sunmak için Flekso baskı işleminde dijital klişe teknolojisini kullanan ilk şirket oldu.

1995

Son teknoloji ürünü makinelere yönelik yatırımlar

Elif, 1995 yılında son teknoloji ürünü makineler ile üretim hattını yeniden canlandırmaya başladı.

 

Türkiye'deki en hızlı büyüyen ambalajlama şirketi

Türk Ambalaj Sektörü'nde En Hızlı Büyüyen Şirket olarak onurlandırılan Elif, 1990-1995 yılları arasında Türk Endüstrisi'nde en hızlı büyüyen 250 şirket arasında 12. sırada yer aldı.

1995 yılı, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan "Türkiye'nin En Büyük 500  Sanayi Kuruluşu" listesinde Elif'in yer aldığı ilk yıl oldu.

 

1994

Üçüncü fabrika

Elif, endüstride en hızlı büyüyen şirket olarak 1994 yılında üçüncü bir fabrika açtı.

1991

İlk çanta ihracatı

Libya ve Rusya'ya yaptığı ilk ihracat işini müteakip (PE filmler), Elif, 1991 yılında Rusya'ya ilk çantalarını da ihraç etti.

1990

İkinci fabrika

Elif, müşterilerinin artan taleplerini karşılamak için 1990 yılında ikinci fabrikasını açtı.

1980

İlk ambalajlama

Elif, gıda endüstrisine yönelik ilk ambalajlama çözümlerini üretti. 1980 yılında yeni baskı ve ekstruderlerin eklenmesinden sonra, Elif, tüketiciye yönelik olarak ince kağıt sektörü için de üretim paketleme çözümlerine başladı.

1976

İlk fabrika

Elif, üretim tesisini ilk fabrikasına taşıdı.

1975

İlk baskı makinesi

Elif, ilk baskı makinesi PAVEMA ile paketleme çözümlerine baskı işlemlerini de ekledi. Bu makine hala muhafaza edilmekte ve Elif Ar-Ge laboratuarları önünde sergilenmektedir.

 

İlk çanta

Elif, baskı makinesini üretim hattına ekledikten sonra, 1975 yılında çanta imalatına başladı. İlk çanta, tekstil endüstrisi için üretildi.

1972

 

Elif kuruldu

Elif Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. 28 Haziran 1972 yılında Türkiye, İstanbul'da kuruldu. "Elif", eski alfabenin ilk harfidir ve zeka, liderlik, ortaklık ve yeniliğin yanı sıra Elif'in kültürel farkındalık ve çalışma şevkini temsil ettiği için şirketin adı olarak seçildi.

 

İlk ekstruder

Şirketin kuruluşuna müteakip olarak 1972 yılında, ilk ekstruder Elif çatısı altında çalışmaya başladı.

1970

Polietilen işine başlanması

 

1970 yılında, Elif'in yolculuğu polietilen reçine ticareti ile başlamıştır.