Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberlere Geri Dön Nisan 2016

Elif ‘Trijenarasyon’ ile geleceğe yatırım yaptı!

İstanbul’daki üretim tesisinin sürdürülebilir ve kaliteli enerji ihtiyacını karşılamak isteyen Elif, ‘NOsume Enerji’ programı kapsamında başlattığı ‘Trijenerasyon’ projesini Ekim ayında hayata geçirerek, sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında attığı adımlara bir yenisini daha ekledi.

Elifi’in yenilikçi projesi, enerjinin hem üretimde kullanılan elektrik hem de ısı ve soğutma biçimlerinde aynı sistemden eş zamanlı olarak beraberce %180 verimle üretilmesini sağlıyor. Trijenerasyon sistemi, aynı zamanda düşük karbon emisyonu ile temiz, doğaya saygılı ve lokal bir enerji üretimi gerçekleştirerek sera gazı emisyonlarını azaltıyor.

4MW elektrik enerjisi üretecek şekilde planlanan proje ile doğal gaz jeneratör sistemleri tarafından da 3.2MW ısı enerjisinin geri kazanılması sağlanıyor. Bu sayede %180 oranında enerji verimliliği sağlayan sistem, düşük karbonlu elektrik üretirken suyu soğutmak ve termal yağ elde etmek için enerji geri kazanımına olanak sağlıyor.

Trijenerasyon projesi ile enerji verimliliğini yükselterek sürdürülebilirlik performansında ciddi bir atış sağlanırken  yaşanan elektrik kesintilerinin bir sonucu olarak malzemede oluşabilecek olası kalite problemleri ve malzeme israfı minimum seviyeye indiriliyor. Proje aynı zamanda üretim verimliliğini arttırarak bakım maliyetlerinin de azaltılmasını sağlıyor. Sektörde enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik girişimini temsil eden, dünya çapında örnek bir proje haline gelen Elif Trijenerasyon projesi ve Elif sürdürülebilirlik ufku ile tüm sanayi kuruluşlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Kuruluşundan bu yana tüm projelerini minimum doğal kaynak kullanımına göre planlayan Elif,  sürdürülebilirlik alanındaki projelerine ve çevre dostu ambalaj çözümlerine her gün bir yenisini ekleyerek ‘Yaşam için Ambalaj’ vizyonuna ulaşmak için durmaksızın çalışıyor. Elif, insan hayatı ve çevrenin korunmasına, iyileştirilmesine ve sürdürülebilirliğine katkı sağlayan projeleri hayata geçirmeye ve yeni yatırımlarıyla sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edecek.