Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberlere Geri Dön Aralık 2014

Elif’in 10.000 ağacın faydasını dünyaya kazandıran ‘NOsume Energy’ Projesine İSO’dan Özel Ödül!

Elif, global vizyonuna ulaşmak için geliştirdiği stratejiler ve attığı doğru adımlarla uluslararası platformlarda elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekledi. Müşterileri, iş ortakları ve çalışanlarıyla beraber elde ettiği bu başarılar, Elif’i ambalaj sektöründe dünya çapında kalitesi ile tanınmış, saygın ve global bir marka haline getirdi. Elif, çatısı altında gerçekleştirilen yatırımların yanı sıra kalite ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla da fleksibl ambalaj sektöründeki farklılığını ve liderliğinı her geçen gün pekiştirmeye devam ediyor.

Bu çalışma ve yatırımlarının bir sonucu olarak, Elif, Coca-Cola, İpek Kağıt, Ontex ve Procter & Gamble gibi önemli global markalardan aldığı prestijli kalite, sürdürülebilirlik ve inovasyon alanındaki ödüllerine her geçen gün yenilerini ekliyor. Elif, Aralık 2014’de, “NOsume Energy” projesi kapsamında hayata geçirdiği kompressör ısı geri kazanım uygulaması ile  İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen 14. Çevre ve Enerji Ödülleri’nde “Enerji Verimliliği Uygulama Projesi” kategorisinde Özel Ödül’e layık görüldü.  

Farklı ölçeklerde yeni sistemleri, teknolojileri ve uygulamaları enerji tüketimini minimize etmek amacıyla “NOsume Energy” programı çatısı altında hayata geçirmeye devam eden Elif, dünya çapında gerçekleştirilen ilk büyük çaplı kompresör ısı geri kazanım projesini de aynı amaçla devreye aldı. Başarı ile tamamlanan ısı geri kazanımı projesi ile Elif, dünya çapında örnek gösterilen İstanbul üretim tesisinde kullandığı kompresörlerinden çıkan ısının geri kazanılarak üretim döngüsünde yeniden kullanılmasını sağladı. Proje sadece Türkiye değil dünya çapında da devreye alınan ilk büyük çaplı kompresör ısı geri kazanım projesi olma özelliğini taşıyor.

Proje neticesinde, Elif, mevcut sistemlerindeki bir adet sıcak su kazanını devre dışı bırakarak, tüm ekonomik faktörler göz önünde bulundurulduğunda, yeni sistemin ilk yatırım maliyetini bir yıldan kısa bir sürede karşılamış oldu. Örnek projenin ilk yıl sonuçlarına göre, Elif’in Mart 2012’de tamamlayarak devreye aldığı sistem, %30 oranında enerji tasarrufu sağlayarak CO2 salınımını yılda 330 ton azalttı. Buna göre, Elif, yeni devreye alınan sistem ile 10 yıl içerisinde küresel ısınmaya karşı 10.000 ağacın faydasını dünyaya kazandırmış olacak.

Bu başarılı sistem, tüm dünyada pek çok firma tarafından farklı ölçeklerde uygulanmaya başlanarak, Elif’e küresel bir platformda böyle başarılı bir sistemin öncüsü olmanın gururunu yaşatıyor. Tüm operasyonlarını üretken ve tasarruflu yöntemler ve teknolojiler kullanmak amacı ile geliştiren Elif, sürdürülebilir kalkınmaya olan bağlılığı ve, çevre ve toplum için yarattığı katma değeri ile öne çıkıyor. Sürdürülebilirlik kavramını kurumsal kültürünün ayrılmaz bir parçası haline getiren Elif, yenilikçi yönetim anlayışı ve profesyonel insan kaynaklarının gücü ile müşteri ve tedarikçileriyle işbirliği içerisinde geliştirdiği sürdürülebilirlik yatırımlarına devam edecek.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Çevre ve Enerji Ödülleri Hakkında

“Çevre ve Enerji Ödülleri”, İstanbul Sanayi Odası (İSO) üyesi sanayi kuruluşlarının 2013 yılı içinde çevrenin korunması adına gerçekleştirdiklerii yatırımlar ve uygulamalar içerisinden en başarılılarını seçerek tüm sanayiye örnek olacak şekilde ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Bu yıl 14. kez düzenlenen “Çevre ve Enerji Ödülleri” kapsamda "İnovatif Çevre Dostu Ürün", "Enerji Verimli Ürün", "Çevre Dostu Uygulama", "Enerji Verimliliği Uygulama Projesi" ve "Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi" kategorilerinde Büyük Ölçekli ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için ayrı ayrı ödül veriliyor.