Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberlere Geri Dön Ocak 2013

Elif, Gıda Sanayi’nde yeni bir devir açacak SusFoFlex Konsorsiyumu’na ev sahipliği yaptı.

SusFoFlex Konsorsiyumu, yeni, akıllı ve sürdürülebilir gıda ambalajlama çözümleri geliştirmeyi hedef alan  3 yıl süreli bir Avrupa Birliği 7. Çerçeve projesi. Bu önemli projenin açılımı ‘Smart and Sustainable Food Packaging Utilizing Flexible Printed Intelligence and Materials Technologies’ yani Akıllı Esnek Baskı Zekası ve Materyal Teknolojilerinden Yararlanarak Akıllı ve Sürdürülebilir Gıda Ambalajlama. Finlandiya Oulu Üniversitesi tarafından koordine edilen SusFoFlex projesinde Türkiye, Finlandiya, İspanya, İtalya, Portekiz, Norveç, İrlanda ve Macaristan’ı kapsayan 8 AB ülkesinin önde gelen 15  araştırma enstitüsü ve kuruluşu iş birliği yapıyor.

SusFo-Flex projesinin, sürdürülebilir bir gelecek için yiyecek atıklarını ve dünya gıda kaybını azaltmayı hedefleyen Save Food (Gıda’yı Kurtar) yaklaşımında yeni bir dönem açması bekleniyor. Sürdürülebilir kalkınmanın, uzun dönemli ekonomik başarı, çevre koruması ve sosyal sorumluluğun bir bileşimi olduğuna inanan Elif, SusFoFlex projesinin içinde yer alarak, firmanın çevreye ve topluma karşı olan sorumluluk bilincini bir kere daha gözler önüne seriyor.

SusFoFlex Konsorsiyumu bu yıl İstanbul’da gerçekleştirilen yıllık proje ilerleme toplantısının bir parçası olan teknik gezisi için Elif’in İstanbul fabrikasını seçti. Elif’in, gerek en son teknoloji üretim teknikleri ve entegre üretim kapasitesi ile gerekse de mimarisi, alt yapısı ve yüksek kalite standartları ile dünyanın en önemli üretim tesislerinden biri olarak kabul edilen İstanbul fabrikasını gezen SusFoFlex ekibi üyeleri, esnek ambalaj üretim sürecininin yanı sıra Elif’in gıda raf ömrünü uzatmaya yardımcı, yenilikçi ve sürdürebilir bioplastik ambalaj çözümlerini de incelediler.. Türkiye’nin sürdürebilirlik anlamında en bilinçli ve proaktif firmalarından biri olan Elif, Dünya’da iz bırakacak olan SusFoFlex projesinin içinde yer almaya gelecekteki işbirlikleri ile devam edecek.

Elif Plastik Ambalaj Sanayi  ve Ticaret  A.Ş. Hakkında:

Elif fleksibl (esnek) ambalaj çözümlerinde kalitesi ile dünya çapında bilinen ve tercih edilen tedarikçilerden biridir. Kurulduğu 1972 yılından beri hizmet ve kalite standartlarını sürekli geliştiren Elif’in fleksibl (esnek) ambalaj pazarındaki liderliği hizmet sunduğu çok uluslu tanınmış markalar tarafından da tescillenmiştir. Yerli ve yabancı pek çok büyük markaya hizmet veren Elif, üretiminin yarısından fazlasını dünyanın 50 farklı ülkesine ihraç etmektedir

Elif, 1995’den beri ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesi olan ISO 500 listesinde yer almaktadır. ISO 9001 Kalite Yönetimi Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi , OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi ve BRC/IoP Gıda Ambalajı ve Diğer Ambalaj Malzemeleri Global Ambalaj Standardı sertifikalarını almaya hak kazanmış olan Elif, Ontex, Georgia Pacific – İpek Kağıt gibi bir çok çokuluslu firma tarafından ‘Yılın Tedarikçisi – Ambalajda Mükemmellik Ödülü’ ile onurlandırıldı.

Sürdürülebilir uygulamarı kurumsal kültürünün öncelikli bir parçası olan benimseyen Elif, 2012 yılında, P&G tarafından Tedarikçi Çevresel Sürdürülebilirlik Skorkartı’nda mümkün olan en yüksek puanı elde eden şirketler arasında yer aldı. 2010 yılından beri SEDEX üyesi olan Elif, 2012 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne imza atmıştır.

SusFoFlex Hakkında:

‘SusFoFlex’, ‘Geleceğin Gıda Ambalajı’ nı geliştirmek amacıyla, gıda raf  ömrünü arttırabilmek ve gıdaları E.Coli gibi  mikroorganizamalara karşı koruyabilmek amacıyla sürdürülebilir ve akıllı ambalaj geliştirmeyi hedeflemeyen uluslararası gıda ambalajı Ar-Ge projesidir.

SusFoFlex Konsorsiyum’u Oulu Üniversitesinin öncülüğünde sekiz  AB ülkesinden onbeş kuruluşların katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Projede Türkiye, Finlandiya, İspanya, İtalya, Portekiz, Norveç, İrlanda ve Macaristan iş birliği yapıyor. SusFoFlex projesi ,Avrupa Birliği'nin  ArGE projelerini desteklemedeki en önemli mekanizması olan ve dünyanın en büyük sivil Ar-Ge programı olan  7. Çerçeve Programı kapsamında kabul edilmektedir.

Proje iddialı bir hedef koyarak heyecan verici yeni özelliklerle tüketiciyi hedefleyen ve akıllı özelliklere sahip, sürdürülebilir ileri teknolojiyi kullanarak inovatif üretim-tüketim modelleri getiren bir ürünler geliştirmeyi amaçlıyor

Geliştirilecek yeni ambalaj materyalleri sayesinde bu ürünlerin raf ömrünü arttırırken, tüketicilerin de daha güvenilir, sağlıklı ve ilk günkü tazeliğini koruyacak yüksek kaliteli gıdaya erişimlerini hedeflenmektedir.

Ayrıntılı Bilgi için:

Melike Görgenç

Kurumsal İletişim Uzmanı

melikegorgenc@elifplastik.com.tr

0212 622 0 622 – 1665