Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberlere Geri Dön Haberler

Elif, “Çevreci Tesis” olarak tescillendi

Sağlıklı çevrelerin oluşturulması için şehirlere öncülük eden Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB)’nin teşebbüsüyle 2013 yılında başlatılan ve örnek işletmeleri cesaretlendirme amacını güden ‘Çevreci Tesis Ödülleri’ ikinci kez İstanbul Hilton Otel’de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımı ile düzenlendi.

Çevre izin ve lisans belgeleri geçerli olan, 2 yıl içinde çevre cezası almayan, büyükşehir ile illerde 1. sınıf GSM ruhsatına sahip olan firmaların tek tek öne çıkarıldığı organizasyonda ödül verilecek tesisler belirlenirken ‘ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ olan firmaların çevreyle ilgili sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmiş olmaları da göz önünde bulunduruldu.

Kurulduğu 1972 yılından bu yana, tüm operasyonlarında ve faaliyetlerinde çevreye ve topluma karşı sorumluluğunun bilincinde olarak üretken ve tasarruflu yöntemler ve teknolojiler kullanarak bu konuda kendini sürekli geliştiren Elif, fleksibl ambalaj sektörünün tek üyesi olarak sahnedeki yerini aldı. Elif, atıklarının en üst seviyede geri dönüştürülmesini ve/veya sertifikalı firmalarca tekrar kullanılmasını sağlayarak doğaya direk atık seviyesini sıfıra indirmiştir. Sürdürülebilir büyümesinin paralelinde, 2007 yılında, ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistem Sertifikası’nı almaya hak kazanan Elif, aynı zamanda AB’ye uyum sürecinde değişen Çevre İzni’ni almaya hak kazanan ilk ambalaj firması olmuştur.

Sürdürülebilirliğe yönelik uzun vadeli değer yaratmak için, bu konudaki performansını sürekli izleyen Elif, tüm projelerini minimum doğal kaynak kullanımı amacı doğrultusunda planlıyor. Elif, ambalaj malzemeleri ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda, müşterilerine doğa dostu ambalajlar konusunda daha geniş bir portföy sunmakta ve müşterilerine ambalaj malzemelerini bu yönde değiştirmeleri için mevcut malzemeleri sürekli olarak geliştirmektedir.

Elif, 2015 yılında lansmanını yaptığı, kullanım sonunda çözülen bio-çözümür ambalaj malzemesi ElifCare ve doğa dostu ambalaj malzemesi ElfFine ile bu yönde yaptığı çalışmalardaki başarısını ortaya koymaktadır. ‘NOsume Energy’ enerji verimliliği programı çerçevesinde gerçekleştirdiği geniş çaplı kompressör ısı geri kazanım projesi, trijenerasyon projesi, vb. pek çok proje ile adından söz ettiren Elif, çevre ve toplum odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile de göz dolduruyor.

Kuruluşundan bu yana sürdürdüğü faaliyetlerini 2014 yılında ‘Yaşam için Ambalaj’ sözünüyle birleştirdiği markası ile tamamen özdeşleştiren Elif, tüm süreçlerini ‘Yaşam için Ambalaj’ vizyonuna uygun bir şekilde sürekli geliştirmeye devam ediyor. Bu yaklaşımı ile ‘Çevreci Tesis Ödülleri’ organizasyonunda sektörünün tek temsilcisi olarak sahneye çıkan Elif, sürdürülebilir bir gelecek için durmaksızın devam eden çalışmalarını bir kez daha ödülle taçlandırdı.