Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberlere Geri Dön Nisan 2012

Elif, Atlas Copco ile dünya çapında devreye alınan en büyük boyutlu ısı geri kazanım projesine imza attı

2012 yılı hedefleri arasında ISO 50001 Enerji Yönetim Sistem’ini kurarak enerji yönetimine daha etkin standartlar getirmek de yer alan Elif,  bu çerçevede, Atlas Copco desteği ile yine örnek bir geri kazanım projesini hayata geçirmiş oldu. Elif, kullanmakta olduğu kompresör sistemlerine, çıkan ısının geri kazanılarak üretim döngüsünde yeniden kullanılmasını sağlayarak, toplam enerji tüketiminin azaltılmasına olanak sağlayan son teknoloji ürünü ısı geri kazanım ünitelerini entegre ederek, sadece Türkiye’de değil dünya çapında da devreye alınan en büyük boyutlu ısı geri kazanım projesine imza atmış oldu.

Sürdürelebilirlik yaklaşımı ve bu konuda tamamladığı başarılı projeler ile  üretim sektörünün öncü firmalarından biri olan Elif, tüm operasyonlarında ve faaliyetlerinde çevreye ve topluma karşı sorumluluğunun bilincinde olarak, üretken ve tasarruflu yöntemler ve teknolojiler kullanmak için sürekli kendini geliştiriyor. Sürdürülebilirliğe yönelik uzun vadeli değer yaratmak için, bu konudaki performansını sürekli izleyen Elif, tüm projelerinini minimum doğal kaynak kullanımı hedefi ile tasarlıyor.

Proje neticesinde Elif, mevcut sistemlerindeki bir adet sıcak su kazanını devre dışı bırakarak, ekonomik faktörler de göz önünde bulundurulduğunda, yeni sistemin ilk yatırım maliyetini 1 yıldan daha kısa bir sürede karşılamayı hedefliyor. Projenin test ve devreye alınma sürecinden sonra yapılan ilk sistem ölçümleri  sonucunda, 2012 yılında, geçen seneye göre aylık ortalama %35 oranında enerji tasarrufu sağlanması bekleniyor. Öncü ve örnek bir projeyi hayata geçiren Elif, bu yatırımı sayesinde CO2 salınımını yılda 350 ton azaltarak, küresel ısınmayı engellemede 1.050 ağacın faydasını dünyaya kazandırmış olacak.

Sürdürülebilir kalkınmayı, uzun dönemli ekonomik başarıyla çevrenin korunmasının ve sosyal sorumluluğun bir bileşimi olarak gören Elif, başarı ile uyguladığı “Yeşil Projeler” ile sürdürülebilirlik alanındaki kararlılığını topluma ve iş ortaklarına kanıtlarken, global bir örnek olan üretim tesisindeki bu son uygulamanın başarısının pek çok firmaya örnek olmasını ve sürdürülebilir uygulamaların yaygınlaşmasını amaçlıyor.