Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberlere Geri Dön Ekim 2020

Elif, AIM’in Digital Watermarks Initiative HolyGrail 2.0’a katıldı

Elif, Avrupa Markalar Derneği AIM tarafından desteklenen Digital Watermarks Initiative HolyGrail 2.0'a katıldı. Böylece Elif, gerçek anlamda döngüsel bir ekonomi sağlamak adına AB'de ambalajda geri dönüşüm için daha iyi ayıklama ve daha yüksek geri dönüşüm oranları sağlayacak dijital filigran teknolojilerinin uygulanabilirliğini kanıtlamak amacıyla bu pilot projeye katılan sayıları 85'in üzerindeki şirket ve kuruluştan biri oldu. 

Ellen MacArthur Vakfı (2016-2019) altında başlatılan ilk HolyGrail projesinin bir sonraki adımı olarak Digital Watermarks Girişimi HolyGrail 2.0 - doğru ayıklama ve dolayısıyla daha yüksek kaliteli geri dönüşüm rakamlarına ulaşma için dijital filigran teknolojilerinin uygulanabilirliğini kanıtlamayı amaçlayan bir pilot projedir.

Dijital filigranlar, tüketim ürünleri ambalajlarının yüzeyini kaplayan, posta pulu boyutundaki, gözle görülmeyen kodlardır. Üretici, stok birimi, kullanılan plastik türü ve çok katmanlı yapılar için malzeme bileşimi, gıda ve gıda dışı kullanım bilgileri gibi çok içeriği barındırma özellikleri mevcuttur.

Proje, ambalajın bir atık ayırma tesisine girdikten sonra, dijital filigranın ayırma hattındaki yüksek çözünürlüklü kamera tarafından algılanıp kodunun çözülebilmesi ve ardından - aktarılan özelliklere bağlı olarak - ambalajı ilgili geri dönüşüm hattına yönlendirmek için ayırabilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Ambalaj atıklarının daha iyi ve daha doğru ayıklanmasıyla çok daha yüksek kalitede geri dönüşüm sağlanacak ve bunun sonucunda tüm ambalaj değer zincirine fayda sağlayacaktır. "Dijital Geri Dönüşüm Pasaportu" olma özelliklerinin yanında dijital filigranlar ayrıca tüketici katılımı, tedarik zinciri görünürlüğü ve perakende operasyonları gibi diğer alanlarda da kullanılma potansiyeline sahiptir.

Elif, Sürdürülebilirlik ve İş Geliştirme Müdürü Dr. Betül T. Erbay, Elif'in gerçekten döngüsel bir ekonomi yaratmak için önemli bir fark yaratabilecek yeni dijital filigran teknolojisinin öncülerinden olmaktan gurur duyduğunu söyledi ve ekledi “Elif'in sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda HolyGrail 2.0 projesi konseptini hayata geçirmenin ve geri dönüşümde performansın artmasına katkıda bulunmanın bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz.”

Değer yaratma tutkusu ve sosyal sorumluluk bilinci ile “Yaşam İçin Ambalaj” üretme hedefi için sürekli çalışmak; Elif, toplum, çevre ve insanlık için her zaman 'en iyiyi' hedefleyen çözümler sunmaya devam edecek.

Girişim hakkında daha fazla bilgi için http://www.aim.be/priorities/digital-watermarks

Sorgulama

Bizi Değerlendirin

Bizi Değerlendirin

Yeni Talep Elif Plastik Müşterisi