Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberlere Geri Dön Haziran 2021

Elif 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Kutluyor!

HAZİRAN 2021 – İSTANBUL – Elif 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Kutluyor!

1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan kararla 5 Haziran tarihi Dünya Çevre günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Çevre Günü’nün bu yıl ki teması Ekosistem Restorasyonu olarak belirlenmiştir.

Doğal yaşam çeşitliliğinin korunması sürdürülebilir bir dünya için hayati bir gereksinim olarak öne çıkıyor. Biyolojik çeşitlilik, 8 milyon bitki ve hayvan türünü, onları barındıran ekosistemleri ve bunlar arasındaki genetik çeşitliliği içeriyor.

Ekosistemimizi restore etmek için çevre kirliliğini önlemek ve atık yönetimini gerçekleştirecek projelerinin sayısını ve etkisini arttırmak büyük önem taşıyor.

Bu doğrultuda çevre ve toplum için olumlu bir etki yaratma amacıyla ve sorumluluk bilinci içerisinde markalarımız, faaliyetlerimiz, kaynaklarımız ve varlıklarımız ile değer yaratmak için çalışıyoruz.

5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamaları kapsamında geçtiğimiz yıl gerçekleşen orman yangını sebebiyle bitki örtüsü yara alan Hatay'ın yeniden ağaçlandırılması çalışmalarına tüm personellerimiz adına fidan bağışı yaparak katkıda bulunduk.

Ürün Portföyümüz %93 Geri Dönüştürülebilir Bazlı Malzemelerden Oluşuyor

Sürdürülebilirlik DNA’mızın bir parçasıdır. Çözümlerimiz gelecekte karşılaşılacak zorlukları aşacak fırsatlar sunmaktadır. Geri dönüşüme uygun poliolefin bazlı esnek ambalaj malzemeleri, hâlihazırda Elif’in ürün portföyünün %93'ünü oluşturuyor.

Avrupa Komisyonu’nun 2030 Sürdürülebilirlik Hedefleri’nin de destekçisi olan Elif, 2025 yılına kadar Avrupa'daki tüketim ürünlerine yönelik %100 geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya kompostlanabilir ambalajlar geliştirmeyi hedeflemektedir.

Bu doğrultuda, 2020 yılının son çeyreğinde Elif Sürdürülebilir Eko Çözümler ürün serisini piyasaya sunduk.

Elif Sürdürülebilir Eko Çözümler ürün serisi içinde yer alan marka ve çözümlerin her biri ambalajda sürdürülebilirlikle ilgili bir soruna meydan okumakta ya da çevresel hedeflere hizmet etmektedir. Elif’in sürdürülebilir ambalaj yapıları için sunduğu çözümler, tek katlı malzeme yapılarından, biyo-bazlı plastiklere, kimyasal geri dönüşüme uygun malzemelere ve sektörler arası işbirliğinin arttırılmasına kadar birçok faktörü bir araya getiriyor.

Daha çok geri dönüştürülmüş içerik, biyo-bazlı malzeme, yeşil PE ve yüzde 100 geri dönüştürülebilir HyPEr/PE lamineli yapıları sunarak, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için müşterilerimizle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.

Plastik Atıkların Önlenmesi İçin Çalışıyoruz

Elif, plastik atık konusu için sürdürülebilir çözümler sağlamak adına sektörler arası işbirliğini geliştirmek için örnek bir rol üstlenmektedir. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda son olarak 2020’nin son çeyreğinde daha yüksek kaliteli geri dönüşüm için dijital filigran teknolojilerin kullanan HolyGrail 2.0 girişimine katıldık. Yine 2020 yılında plastik kirliliğini önleme hedefiyle kurulan İstanbul Plastik Girişimi’ne imzacı olarak, 2023 yılı için plastik taahhütlerimizi beyan ettik.

Elif aynı zamanda Save Food, CEFLEX, UN Global Compact ve UNICEF gibi sürdürülebilir bir gelecek hedeflerini savunan çeşitli global girişim ve organizasyonların üyesidir.

Elif, Enerji Verimliliği Çalışmalarıyla Öne Çıkıyor

Enerji verimliliği hassasiyeti Elif’in 20 yılı aşkın süredir kurum kültürünün önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Elif, 2018 yılında İstanbul üretim tesisimizin ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardına uygun hale getirilmesi ve belgelendirilmesi için çalışmaları başlatarak; sistemin tüm gerekliliklerini yerine getirdi ve sertifikayı almaya hak kazandı.

Atlas Copco ile gerçekleştirdiğimiz enerji verimliliği projesi ile mevcut vidalı kompresör teknolojisinden turbo kompresör teknolojine geçtik. Bu sayede toplamda yüzde 30’a varan ve yıllık 1600MW’ın üzerinde elektrik enerjisinden tasarruf sağlama imkanı bulduk.

Değer yaratma tutkusu ve toplumsal sorumluluk bilinci ile “Yaşam için Sürdürülebilir Ambalaj” üretme hedefi için durmaksızın çalışan Elif; toplum, çevre ve insan için daima ‘en iyi’yi hedefleyen çözümler sunmaya devam edecek.

 

2020 Sürdürülebilirlik Raporumuz için: https://elif.com/media/3254/sustainabilityreport_2019_2020.pdf

Dünya çevre günü hakkında daha fazla bilgi için: https://www.unep.org/events/un-day/world-environment-day-2021