Close Menu Fade Opener

Loading...

HAKKIMIZDA

Haberler

Haberlere Geri Dön Mayıs 2013

Coca-Cola, Elif’in sürdürülebilirlik yaklaşımı ödüllendirdi

Coca-Cola’nın, Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi’ndeki tedarikçilerinin sürdürülebilirlik çalışmaları arasından en iyi uygulamalarını seçerek, bu yıl ilk kez verdiği Coca-Cola Yeşil Tedarikçi Ödülleri, ekonomik açıdan uygulanabilir, sorumluluk sahibi ve çevreye önemli katkı sağlayan uygulamaların daha geniş çapta hayata geçirilmesini amaçlıyor. Elif, enerji tüketimi minimizasyonu alanında gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarını tek bir çatı altında topladığı NOsume Energy programı ile Enerji Yönetimi kategorisinde prestijli ödüle layık görüldü. Elif Genel Müdürü Selçuk Yarangümelioğlu, bu değerli ödülü Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas'tan aldı. Dünya çapında uygulanan ilk geniş çaplı ısı geri kazanım projesini de kapsayan ödül, Elif’in sürdürülebilirlik ve enerji yönetimine yaklaşımının en önemli temsilcisi. 

Farklı ölçeklerdeki yeni sistemleri, teknolojileri ve uygulamaları enerji tüketimini minimize etmek amacıyla NOsume Energy programı çatısı altında hayata geçirmeye devam eden Elif, dünya çapında gerçekleştirilen ilk büyük çaplı kompresör ısı geri kazanım projesini de aynı amaçla 2012 yılında devreye aldı. Başarı ile tamamlanan yeni ısı geri kazanımı projesi ile Elif, dünya çapında örnek gösterilen İstanbul üretim tesisinde kullandığı kompresörlerinden çıkan ısının geri kazanılarak üretim döngüsünde yeniden kullanılmasını sağladı. Proje, sadece Türkiye değil dünya çapında da devreye alınan ilk büyük çaplı kompresör ısı geri kazanım projesi olma özelliğini taşıyor.

Proje neticesinde Elif, mevcut sistemlerindeki bir adet sıcak su kazanını devre dışı bırakarak, tüm ekonomik faktörler göz önünde bulundurulduğunda, yeni sistemin ilk yatırım maliyetini bir yıldan kısa bir sürede karşılamış oldu. Örnek projenin ilk yıl sonuçlarına göre, Elif’in Mart 2012’de tamamlayarak devreye aldığı sistem, %30 oranında enerji tasarrufu sağlayarak CO2 salınımını yılda 330 ton azalttı. Buna göre Elif, yeni devreye alınan sistem ile 10 yıl içerisinde küresel ısınmaya karşı 10.000 ağacın faydasını dünyaya kazandırmış olacak.

Coca-Cola Yeşil Tedarikçi Ödülü, sürdürülebilirlik açısından yeni bir uygulama olan örnek projenin, sektöründeki kuruluşları, dünyamız için sürekli büyüyen bir çevresel yarar sağlayabilecek benzer projelere yönlendireceğinin en önemli göstergesi. Başarılı sistem, tüm dünyada pek çok firma tarafından farklı ölçeklerde uygulanmaya başlanarak, Elif’e küresel bir platformda böyle başarılı bir sistemin öncüsü olmanın gururunu yaşatıyor. Tüm operasyonlarını, üretken ve tasarruflu yöntemler ve teknolojiler kullanmak amacı ile geliştiren Elif, sürdürülebilir kalkınmaya olan bağlılığı ve, çevre ve toplum için yarattığı katma değeri ile öne çıkıyor. Sürdürülebilirlik kavramını, kurumsal kültürünün ayrılmaz bir parçası haline getiren Elif, yenilikçi yönetim anlayışı ve profesyonel insan kaynaklarının gücü ile müşteri ve tedarikçileriyle işbirliği içerisinde geliştirdiği sürdürülebilirlik yatırımlarına devam edecek.